Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: 5.3.В Тірі табиғаттағы үдерістер Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 5Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Фотосинтез үдерісі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.4.2.5 Фотосинтез үдерісін түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:фотосинтез үдерісін білу. Оқушыларлардың басым бөлігі: фотосинтез үдерісі өсімдіктердің жасыл жапырақтарында жүзеге асатынын сипаттай алу Кейбір оқушылар: фотосинтез үдерісін зерттеу және қорытынды жасау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі Дағдылары Білу, түсіну |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминогияға сәйкес төмендегі сөздер қолданылады. Күн сәулесі, К.А Тимириязов, жасыл жапырақ, оттегі, сүтегі, фотосинтез, органикалық зат Оқутыдағы тілдік мақсат: Академиялық тіл пән мазмұнын менгеру мақсатына қол жеткізу үшін оқушылардың тілдік дағдыларын барлық түрін постер қорғау,кесте толтыру,зерттеу жургізу арқылы оқылым-тіңдалым, оқылым- жазылым, оқылым-айтылым, тыңдалым- жазылым» дағдылары қалыптасады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» оқушыларды құндылықтарға баулу. Жалпы ұлттық зайырлы қоғам, жәнежөғары рұханият құндылығына сәйкес, оқушылар «өмір сүру шарттары» ұғымдарын талқылай отырып, адамның өмір сұру жағдайлары туралы қорытынды жасауда СТО дағдысы қалыптасып, өз денсаулығын сақтау, өзгеге қамқор қорсету туралы құндылықтарын қалыптастыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пəнаралық байланыс |
Фотосинтездің барлық тірі ағзалар үшін маңызды екендігін өзін-өзі тану пәні ұғымдарын пайдаланып түсінік қалыптасады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдынғы білім |
5.4.2.3.микроскоппен жұмыс істеу ережелері 5.4.2.4 уақытша микропрепарат дайындау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин
5 минут
|
Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Түгелдеу. Ынтымақтастыру атмосферасын құра отырып ширату Жаттығу жасаудың мақсаты: Сабақтың тақырыбына байланысты оқушылардың пәнге деген қызығушылығын ояту, зейін аудару. Оқушылар мұрнын 0,5минут саусағымен қысып, ауа О2 жетіспеушілігінен, кислородтың тіршілікте маңыздылығына көз жеткізе отырып, сабақтың тақырыбы ашылды. Стикерлер арқылы топтар біріктірілді. Топ басшыларына бағалау парағымен стикерлер таратылып, қалыптастырушы бағалау критерийлеримен таныстырылды.
сабақтың тақырыбы ашып алу; Сабақ мақсатымен, тапсырмалармен және бағалау критерийлерімен оқушыларды таныстыру.
|
Стикер, бағалау парағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
15 минут
8 минут
10 минут |
Мағынаны тану мақсатында оқулықпен , суреттермен жұмыс жасай отырып тапсырмаларды орындайды І тапсырма (Топтық жұмыс) «Постер қорғау» Кір жаю әдісі . Бұл әдіспен оқұшылар суретпен жұмыс жасай отырып фотосинтезде болатын құбылыстарды сипаттап береді
Дескриптор -Сүретке қарай фотосинтез процесінде қандай газдар сіңірілетіні туралы біледі - Сүретке қарай фотосинтез процесінде қандай газдар шығарылатыны туралы біледі -Фотосинтез үдерісінің күн сәулесі маңызды екенін түсінеді
ІІ тапсырма (Жеке жұмыс) «Құпия зат» әдісі Фотосинтезге қатысты заттарды кетеге толтыру
жағдай
Дескриптор
ІІІ тапсырма (Қаблиетіне қарай) Зертханалық жұмыс. Выготский оқуға «әлеуметтік құбылыс» деген анықтама берді, сондықтан да оқушылар білім «құру» барысында олар қәзіргі кезде өздігінен істей алатын нүктеден өзінің жақын арадағы даму аймағында (ЖАДА) жалғыз өзі алға игерілуі тиіс. Оқушыларды қолдау қажет Микроскоппен жұмыс: 1)Дайын микропрепарат 2)Герань өсімдігінің жапырағы
Дескриптор
|
А3 формат, маркер, стикер, сурет
Кесте, маркер, стикер
МАН 31бет
Микроскоп, препарат, ине, дайын микропрепарат, герань жапырағы, зат үстелі, тамызғыш, жапқыш әйнек, су
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
6 минут
|
Сабақ соңындағы кері байланыс: «Даналық ағашына» оқушылардың тақырыпты меңгергендігін анықтау мақсатында алма , гүл немесе жапырақ іледі. Алма көп үйрендім Гүл маған ұнады Жапырақ менде көп сұрақтар бар
Кері байланыс үшін алғыс айтылады. Оқушыларға қолдау жасап, мадақтап, ынталандыру. |
Сүрет, стикер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қабілеті жоғары оқушылар:
Қабілеті орта оқушылар:
Қабілеті төмен оқушылар:
Орта деңгейдегі зертханалық парақ. |
|
Оқушылар зертханалық жұмыста уындайтын қауіп қатердің алдын алу шараларын белгілейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |